TWÓRCZE PISANIE

Od kilku lat w Młodzieżowym Domu Kultury w Pruszkowie na zajęciach języka polskiego TWÓRCZE PISANIE, praktykujemy kreatywne, pomysłowe i ciekawe formy wypowiedzi naszych słuchaczy.

Szczególnie interesujące i udanie pokazujące rzeczywistość eseje publikujemy na stronie internetowej MDK, chcąc zachęcić innych słuchaczy, młodzież pruszkowskiej społeczności do świadomego używania języka polskiego.

Mamy nadzieję, że twórcze, niemonotonne używanie polszczyzny zachęci młodych ludzi do kreowania rodzajów wypowiedzi o różnorodnej tematyce.

Serdecznie zachęcamy do przeczytania tekstów naszych uczniów i zarażenia się bakcylem pięknego, nasyconego twórczą wyobraźnią pisania.

Na początek prezentujemy dwa eseje szesnastoletniej Sylwii:

Przyjaźń

Znasz ten termin? Znasz tę relację, która łączy ludzi? Na pewno już o niej słyszałeś. W filmach, czy książkach. Któż nie zna silnej przyjaźni między Alkiem, Rudym i Zośką? Cała lektura ,,Kamieni na szaniec” opisuje ich relacje. Czyż nie jest ona piękna? Doświadczyłeś jej kiedyś? A może wzbraniasz się przed tą relacją? Boisz się jej? Jak każdy! Każdy boi się drugiego człowieka, a jednocześnie każdy wie, że bez niego nie przetrwa. Tak jak niemowlę bez matki, tak człowiek bez innego człowieka nie da sobie rady. Nie ważne czy będzie to wróg, czy przyjaciel. My, istoty stadne, potrzebujemy innych, aby żyć. Dlatego przyjaźń, tak ważna, tak cenna i tak trudna zarazem jest priorytetem dla każdego. Nie kupisz jej, nie ukradniesz. Tylko zaufaniem i szczerością możesz ją zbudować. Idź więc i rozpocznij budowę mostów. Spal te fałszywe, ulepsz prawdziwe. I zapamiętaj raz na zawsze, bez przyjaźni – człowiek jest nikim. Człowiek bez stada, człowiek bez rodziny jest bezbronny jak dziecko. Więc znajdź swoją oazę wśród przyjaciół i nie opuszczaj ich, tak jak oni nie opuszczą ciebie.

Kartoteka

Każdy zna to słowo. Wyrażenie opisujące miejsce pełne kartek, papierów, dokumentów, wszystkiego, co jest na papierze. Wiele tego. Informacje, ważne zdarzenia, święta, imiona, zasady i wiele wiele innych. Każdy potrzebuje swojej kartoteki. Masz ją? Czy masz swój zbiór wszelkich rzeczy w jednym miejscu? Czy posegregowałeś je? Informacje ze szkoły, pracy, spotkań, rozmów, książek, czy to wszystko uporządkowałeś tak, że wiesz gdzie możesz to znaleźć? Czy wiesz, w którym miejscu, w całej twojej kartotece jest data 01.09.1939 rok? Gdzie w twojej kartotece jest fotosynteza? A powiesz mi, gdzie są zapisane urodziny twojej mamy, lub taty? Co lubią? Gdzie masz informacje o przyjaciołach? Wiele tego. Mnóstwo informacji, z których każda musi być uporządkowana. Każda jedna musi mieć swoje miejsce, tak samo jak emocje. Uporządkowałeś je? Czy mają swoje miejsce w twojej głowie? Może tylko odcinasz się od nich, aby nikt cię nie przejrzał? Czy łżesz i kłamiesz, gdy pytają cię o cokolwiek? Czy może sięgasz do dobrej przegródki w głowie? Upewnij się tylko, że twoja kartoteka jest czysta i przejrzysta. Wtedy zobaczysz, czym jest brak stresu, czym jest wolny czas, czym jest radość i szczęśliwie spędzone dni. Posegreguj informacje z twojej głowy, a zapomnisz o problemach z nauką czy pracą. Poczujesz się wolny i odciążony od szarej codzienności. Jedno miejsce – to twoja mentalna kartoteka i pewność spokoju.

Przeczytaj także:
Skip to content