Młodzieżowy Dom Kultury w Pruszkowie to miejsce, które od pół wieku odgrywa niezwykle ważną rolę w kulturalnym życiu miasta i jego mieszkańców. Celem działalności placówki jest rozwijanie zainteresowań, uzdolnień, organizacja wypoczynku i czasu wolnego swoich wychowanków.
Jako placówka oświatowo-wychowawcza, MDK stał się przestrzenią, w której odbywają się liczne zajęcia, wystawy, koncerty oraz działania artystyczne i edukacyjne. Pełni on też niezwykle ważną funkcję integracyjną. Za każdym z tych obszarów działalności kryje się długa, fascynująca historia – historia, którą warto poznać.
W ramach cyklu postów będziemy mieli okazję przyjrzeć się początkom i rozwojowi MDK w Pruszkowie. Opowiemy o jego powstaniu, pierwszych inicjatywach kulturalnych i edukacyjnych, które odbywały się w tym miejscu, oraz o tym, jak na przestrzeni lat zmieniało się oblicze tej placówki, odpowiadając na potrzeby lokalnej społeczności.
Zachęcamy do wspólnej podróży przez czas by lepiej poznać historię Młodzieżowego Domu Kultury, jego nauczycieli, twórców, pasjonatów oraz ludzi, którzy na przestrzeni lat tworzyli niepowtarzalną atmosferę tego miejsca.
Dołączcie do nas w odkrywaniu przeszłości, która wciąż żyje i inspiruje w teraźniejszości!
Na początek archiwalne zdjęcie z kwietnia 1923 r.
Na zdjęciu pałacyk Ignacego Więckowskiego, który stał się siedzibą Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” – kwiecień 1923 r., a następnie miejscem dla Młodzieżowego Domu Kultury i Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Witolda Lutosławskiego. Zdjęcie pochodzi ze strony Muzeum Dulag121 w Pruszkowie. 𝑍𝑑𝑗ę𝑐𝑖𝑒 𝑝𝑜𝑐ℎ𝑜𝑑𝑧𝑖 𝑧𝑒 𝑠𝑡𝑟𝑜𝑛𝑦 𝑀𝑢𝑧𝑒𝑢𝑚 𝐷𝑢𝑙𝑎𝑔121 𝑤 𝑃𝑟𝑢𝑠𝑧𝑘𝑜𝑤𝑖𝑒.