50 lat! MDK – historia, którą warto poznać! cz.5

Zmiany w wyglądzie logotypu MDK Pruszków na przestrzeni lat.

Historia logotypu Młodzieżowego Domu Kultury w Pruszkowie jest świadectwem ewolucji placówki oraz jej dynamicznego rozwoju. Pierwszy zachowany znak, umieszczony na materiałach drukowanych, znaleźliśmy w kronice z 1997 roku. Znak ten obowiązywał do 2001 roku.

Do roku 2012, kiedy to powstał ostateczny, obowiązujący logotyp, zmieniono go jeszcze dwukrotnie. Każda z tych modyfikacji była próbą wprowadzenia nowoczesnych elementów graficznych, które były bardziej czytelne i bardziej spójne z wizerunkiem Młodzieżowego Domu Kultury w Pruszkowie.

Autorką projektu używanego do dnia dzisiejszego jest Alina Dorada-Krawczyk, artysta i nauczyciel, która nadal pracuje w MDK, ucząc rysunku i malarstwa. Sama artystka pisze o tym projekcie tak:

„Punktem wyjścia w założeniu, by utworzyć  znak logotypu MDK w Pruszkowie, stał się kwadrat,  ze znajdującym się uproszczonym geometrycznie, budynkiem w środku znaku (jest to kształt o charakterze przyjaznego pałacyku dla dzieci i młodzieży). Forma budowli nawiązuje do charakteru i miejsca siedziby MDK w Pruszkowie przy ul. Kościuszki 41. Pałacyk określony, jako cały znak, przewidziany jest w kolorze czarnym, ewentualnie ciemnego granatu.  Elewacja uproszczonego geometrycznie pałacyku zawiera  napis z użyciem tekstu „MDK’ w negatywie.  Dwuspadowy dach  zintegrowany z towarzyszącą płaszczyzną, zaprojektowany jest nieco wyżej  po prawej stronie znaku. Płaszczyzna ta ma imitować przestrzeń zadrzewienia w jakiej znajduje się prawdziwy obiekt/siedziba. Pierwowzór  w/w płaszczyzny w założeniach miał formę gładką w kolorze butelkowej zieleni.

Kolorystyka całości może być modyfikowana w zależności od sytuacji i potrzeb.

Wracając do opisanego wyżej kwadratu,  zamykającego całość, trzeba podkreślić celowe otwarcie dolnej  podstawy (niedopięcie)  i wstawienie tu pełnej nazwy: „Młodzieżowy Dom Kultury”,  zaprojektowanej drobnym tekstem. W przyszłości przewidziana jest forma zmiany tytularności znaku. Pierwsza duża litera „M” owego tekstu przewiduje ewentualność  zmiany kolorystycznej,  najczęściej  na czerwony.

Cały znak jest zwięzłą formą  symbolu, wygodną do zastosowania w każdej  sytuacji, a jednocześnie ma oddawać  charakter  działalności Młodzieżowego Domu Kultury w Pruszkowie.”

Obowiązujący do dzisiaj logotyp Młodzieżowego Domu Kultury został poddany liftingowi, zgodnie z pozwoleniem projektantki. Dodatkowo, na bazie odświeżonego znaku, Monika Jędrychowska zaprojektowała znak jubileuszowy z okazji 50-lecia placówki, który będzie towarzyszyć obchodom tego wyjątkowego jubileuszu.

Do projektu dołączono hasło przewodnie „UCZYMU KULTURY”, które zostało wymyślone przez Panią Jolantę Dąbek Dyrektor MDK. Słowa te podkreślają misję i wartości placówki oraz jej zaangażowanie w działalność oświatowo-wychowawczą.

Zmiany w logotypie MDK Pruszków stanowiły element identyfikacji wizualnej, ale także odzwierciedlenie kierunku, w jakim placówka się rozwija.

Przeczytaj także:
Skip to content